Porady, jak zatrudniać i legalizować pobyt
Zapoznaj się z urzędową procedurą, która pozwoli Ci zatrudnić cudzoziemca.
- W Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym dla siedziby Twojej firmy, zarejestruj oświadczenie o potrzebie zatrudnienia obcokrajowca. Dotyczy to Kandydatów z Ukrainy i Białorusi.
- Kandydat zgłasza się do Polskiego Konsulatu, z oryginałem Twojego oświadczenia zarejestrowanego w PUP, by tam uzyskać wizę pracowniczą.
- Po upływie ważności Oświadczenia, pracownik zgłasza się do wojewody właściwego dla siedziby Twojego przedsiębiorstwa, by uzyskać zezwolenie na pracę lub zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, wydanego przez wojewodę właściwego dla miejsca pobytu pracownika.
- Kandydat z za granicy, który nie jest objęty uproszczoną procedurą, może od razu ubiegać się o wydanie zezwolenia na pobyt lub zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, wydawane przez wojewodę.
- Obcokrajowiec oprócz zezwolenia na pracę, zobowiązany jest do posiadania wizy pracowniczej. Jeżeli ma zezwolenie na pobyt czasowy i pracę – wiza nie jest konieczna.
- Po upłynięciu terminu ważności zezwolenia na pracę, udzielonego pracownikowi – pracodawca może, wystąpić o jego przedłużenie.